Často kladené otázky

Proč si vybrat stavební společnost CB Building s.r.o.?

Stavební společnost CB Building s.r.o. má mnohaletou zkušenost s výstavbou rodinných domů. Inovativním přístupem k výstavbě, spolupráci s dodavateli a výběrem materiálu přešla společnost výhradně k projektování a výstavbě pasivních, nízkoenergetických až nulových domů. Naše stavební projekty jsou nadčasové s osobním přístupem k zákazníkovi a místu, kde se výstavba provádí. Zákazníci si mohou vybrat dům z našeho typového katalogu nebo přijít s novým nápadem, který společně zrealizujeme. K firemnímu standartu patří i nabídky na finanční poradenství nebo doporučení využit dotací na rodinné bydlení. 

Je možné vidět vzorový pasivní dům?

Stavební společnost CB Building s.r.o. dokončila pilotní projekt s názvem Pasivní rodinné domy Chelčice v roce 2017. Jednou z postavených staveb je pasivní vzorový dům, který slouží jako kancelář společnosti, ale také je místem pro setkávání s partnery, zákazníky a především zájemci o chytré a nadčasové bydlení. Vzorový dům je otevřen každý den v pracovních hodinách nebo po předchozí domluvě o víkendech. 

Vytváříte na přání nový návrh dispozice domu v lokalitě mimo jižní Čechy?

Pokud disponujete vlastním pozemkem, hledáte pro své bydlení jinou lokalitu než jižní Čechy, tak nevidíme problém se spoluprací mimo náš region. Zákazník má možnost výběru domu z našeho typového katalogu, ale nebráníme se novým nápadům, které přicházejí od samotných klientů. Pokud máte představu, jak má dům vypadat, tak je vše založené na vzájemné dohodě a tvorbě individuálního návrhu s našim projektantem. Tomáš Hlavín při tvorbě návrhu myslí na místo stavby, potřebnou dispozici, prosby zákazníka a především na ekologickou, energetickou a ekonomickou výstavbu a chod domu. 

Jaký je rozdíl mezi běžným a pasivním rodinným domem?

Rozdíl mezi standardním a pasivním domem je zásadní. Standardní dům se zpravidla realizuje podle kritérií platné legislativy a požadavků stavebníka. Rodinný dům tohoto typu nakládá s energiemi tak, že připomíná spíše tepelný vařič. Pasivní dům má zcela obrácené hodnoty a spotřeba energií na vytápění je v porovnání až o 85 % nižší. Na komfort a kvalitu vnitřního prostředí to nemá vliv. Výborné tepelné hodnoty a neustále čerstvý vzduch bez průvanu si můžete užívat bez problému pří neustálém zvyšování cen energií. Tepelné obvodové konstrukce, kterým se slangově říká „termo-pancíř“ nepustí skoro žádné teplo ven a doslova uschová energetický přebytek, který pochází z vnějšího energetického zisku například od osob žijících v domě, vybavení interiéru nebo samotného Slunce. Minimální spotřebě energie pak odpovídá razantně snížený výkon technologií, které navíc pracuje s obnovitelnými zdroji. Pasivní dům je investicí s ověřenou návratností, dlouhou životností a ohledem k přírodě okolo nás.   

Jak se liší pasivní stavba od nízkoenergetického domu?

Nízkoenergetické a pasivní domy jsou odborné pojmy, které vystihují míru dosažené energetické hospodárnosti. Společným jmenovatelem je energetická efektivnost. Pro fungování potřebují oba typy domů kvalitně zateplenou obálku budovy, orientaci prosklených výplní k jihu i stejné technologie zajišťující kvalitu vnitřního prostředí. Na výstavbu se mohou použít stejné materiály. Nízkoenergetický standard stavby je vývojový předchůdce pasivního domu. Rozdíl najdeme v tenčí tloušťce tepelných izolací v konstrukcích po obvodě a větší dimenzí výkonu použitých technologií, protože spotřeba energie je vyšší, než je to v případě pasivní. Konkrétní rozdíl v dosažení energetické hospodárnosti je patrný na potřebě tepla na vytápění, které v případě nízkoenergetického domu může dosahovat maximálně 50 kWh/m2 a u pasivního domu je to maximálně 15 kWh/m2. Vyšší energetická efektivita u pasivního domu neznamená dvojnásobné navýšení realizačních nákladů, protože větší tloušťka tepelných izolantů není rozhodující položkou ve stavebním rozpočtu. Díky nižší potřebě energií je možné razantně dimenzovat nižší výkon technologií, které naopak pozitivně mohou náklady ponižovat. Pasivní dům je jen nepatrně dražší, ale úspora daleko větší v provozních nákladech a s lepší návratností investic nebo možností získání finanční dotace od státu. 

Co je nulový dům?

Nulový dům je vývojovým nástupcem pasivního domu. Jedná se o stejné provedení, ale s tím rozdílem, že nulový dům má celkovou potřebu tepla na vytápění méně než 5kWh/m2.a. Nejzásadnější rozdíl je však ten, že obsahuje takovou skladbu technologií, které obnovitelně vyrobí a dodají do domu naprostou většinu veškeré potřeby energií, která by se jinak musela dodávat z veřejných a placených sítí. 

Děláte záruční i pozáruční servis rodinné domu?

Od stavební společnosti CB Building s.r.o. dostanete záruku na dům až 6 let. Na technologie v domě je zajištěn servis i pozáruční. Na vybrané druhy materiálů je po domluvě s jednotlivými výrobci a dodavateli prodloužená doba záruky.